Než vyrazíš
Hlavní je se nebát, neposlouchat ostatní a svoje vnitřní obavy s tím, že to nejde a že se něco stane. Já sám mohu potvrdit, že pokud na cestě nastane problém, vždy se vyřeší a nějak to prostě dopadne. Je naprosto zbytečné stresovat se předem. Z mých zkušeností musím říct, že svět je stále ještě bezpečné místo. A věř nebo ne, všude kolem nás je spousta dobrých lidí, kteří ti rádi pomohou.
Když už se člověk odhodlá vyrazit, je potřeba zjistit pár nejzákladnějších informací o dané zemi, ale stejně jako všechno, ani toto by se nemělo přehánět. Za mě je nejdůležitější, když si zjistíš, zda je v dané zemi zapotřebí vízum. Pokud ano, je nezbytné si ho zajistit, a to nejlépe před cestou nebo pak při cestě na příslušné ambasádě. Já jsem si vízum nechal zařídit agenturou předem. Je to rychlejší a bez starostí. Sice si budeš muset trošku připlatit, ale není to nějak závratná částka.
Dále pak doporučuji vyhledat, zda jsou v daných zemích doporučená nějaká očkování. Někde tě ani nemusí pustit do země, pokud neprokážeš, že jsi na danou věc očkován. Jak jsem ale psal, nic se nemá přehánět. Takže toto je na začátek asi tak vše, co člověk potřebuje vědět, než se někam vydá. Možná ještě jeden malý tip, v asijských zemích nikdy peníze neměňte hned na hranicích. Je tam zaručeně nejhorší kurz v zemi.
Asi nejvíc ale budeš řešit kam a kdy vyrazit. Tady hodně záleží na destinaci. Aby sis výlet opravdu užil je nutné brát ohled na počasí a teplotu, které hrají velkou roli. Jako příklad uvedu Mongolsko, z kterého jsem se před nedávnem vrátil. Tam je úplně nejlepší se vydat na přelomu července a srpna. To už je výška místních řek normální. Zároveň tam ještě není tak velká zima a deštivo, které tam s jistotou dorazí na počátku září.
Samozřejmě, že to tam dá projet i v pozdějších měsících, ale je to určitě náročnější a počítej s tím, že si to tolik neužiješ. Přeci jen jezdit s téměř 400 kilovou motorkou těžkým rozbahněným terénem není úplně to, co chceš a speciálně když pár set kilometrů kolem není ani noha.