Každý měsíc putujeme 10-14 dní divočinou, abychom odvedli co nejlepší práci pro ŠOP SR v NAPANT a Kremnických vrších. Tedy od července do září 2020 jsme strávili ve slovenské přírodě přibližně 40 dní. Celý náš monitorovací program se jmenuje Oko medvěda a je součástí světového monitorovacího projektu Oko Země, který se od letošního listopadu rozšířil do DR Kongo s Okem gorily a od ledna 2021 zahajujeme Oko jaguára v Kostarice.
Říjen nebyl jednoduchý
Říjen se zapsal opět svými covidovými opatřeními, což narušovalo i náš monitoring, ale nakonec jsme v naší neúnavném práci pokračovali. Tentokrát jsme nezavítali do NAPANT, ale pouze do Kremnických vrchů. Sbírali jsme data z fotopastí a opět pátrali po trusu velkých šelem. V průběhu monitoringu jsme nenalezli na svých místech tři fotopasti, které byly ukradeny. Ve všech případech se jedná o lovecké revíry a fotopasti byly odcizeny z loveckých chodníků.
O měsíc dříve nám takto myslivci zakryli dvě fotopasti v NAPANT a odhalili nám u toho i svoji identitu. Též jsme se dozvěděli, že se mezi touto loveckou komunitou šíří zprávy o naší činnosti rychlostí blesku a to i díky tomu, že jsme odhalili nelegální způsoby zakrmování majitelem firmy Grotto, který takto zaváží zbytky lidských potravin (bagety, chleby, kuřecí křídla, vyfritované oleje) do své pronajaté lovecké honitby a láká zvířata, aby je mohli jednodušeji střílet přímo před posedem, nebo jak rádi myslivci říkají, před "kazatelnou" (uzavřený posed).
Nedotčená příroda v ohrožení
Naším velkým úkolem bylo též zajistit data z fotopastí v okolí obce Pitelová, kde je dlouhodobý záměr výstavby oplocené lovecké obory, kde by zbohatlíci stříleli za plotem jeleny a další lovnou zvěř. Kámen úrazu však je, že tato obora má být vybudována ve významném migračním koridoru velkých šelem mezi Kremnickými a Štiavnickými vrchy, čímž by zde vznikla další umělá překážka (již je tam železnice a dálnice R1, kde zvířata prochází pod jediným mostem), která by navíc svedla migraci velkých šelem blíže k obci.
Na fotopastech se nám zde objevil dvakrát medvěd a tato data směřovala okamžitě na ŠOP SR do Banské Bystrice a na CHKO Štiavnické vrchy. Součástí zastavení výstavby lovecké obory byla též petice, kterou zorganizovali naši slovenští kolegové ze spolku Prales deťom a nakonec starostka se zastupiteli obce vydala k výstavbě obory negativní stanovisko. Pomalu, ale jistě se začaly misky vah přiklánět na naši stranu, což se společnosti M&J Bussines a jejich loveckým partnerům vůbec nezamlouvá. V listopadu vydala k oboře negativní stanovisko též ŠOP SR.
Nedílnou součástí naší práce je též monitoring v oblastech bentonitových a perlitových lomů, kde taktéž pátráme po existenci chráněných živočichů a pomáháme při zastavení těžby nebo minimálně proti jejímu rozšiřování. Jedná se zde o rakouské společnosti, které díky slovenským bezcharakterním partnerům devastují slovenskou přírodu.
Největší šok v ochranném pásmu NAPANT
Další důležitý monitoring proběhl v listopadu, kdy už jsme byli v očekávání chladnějšího počasí a to hlavně v horách, kde jsme měli rozmístěno několik dalších fotopastí. Naštěstí jsme již byli vybaveni zimním oblečením od naší partnerské firmy Husky.
Sešli jsme se v kompletní česko-slovenské monitorovací sestavě a mohli se dělit na dvě až tři skupiny v terénu. Největší šok nás čekal v ochranném pásmu NAPANT, kde nám bylo zcizeno šest fotopastí a posléze další jedna opět v Kremnických vrších. Máme důvodné podezření, že se jedná o odvetu myslivců, kteří nám ničí naše technická monitorovací zařízení a tím zcela sabotují monitoring velkých šelem v daných oblastech a páchají trestnou činnost. Není žádným tajemstvím, že ročně je na Slovensku upytlačeno kolem 150 vlků a asi 100 medvědů.
Kdo to má na svědomí
Letošní zima se stane osudnou pro 50 vlků, jejichž odstřel byl nesmyslně povolen speciální komisí s převahou myslivců a zemědělců, kdy MŽP SR, ŠOP SR a neziskové ochranářské organizace byly za nulový odstřel. Lovecká lobby nakonec opět zvítězila! Jak je to možné? Petici proti odstřelu vlků podepsalo na Slovensku více než 50 000 lidí.
Střílí se velké šelmy, ztrácí se fotopasti. Komu může vadit monitoring v loveckých revírech, které jsou nepochopitelně tolerovány v chráněných územích, včetně národních parků? Sběračům borůvek či turistům asi těžko. Je až neuvěřitelné, jaká omezení platí pro turisty v národních parcích a přitom myslivci nebo spíše trofejový lovci zde mohou řádit jako černá ruka, včetně povolených vjezdů terénními auty až k loveckým chatám, které jsou umístěny v těch nejkrásnějších zákoutích národních parků. Rozhodně není řešením uvolnit omezení pro pohyb turistů v národních parcích, ale spíše by bylo vhodné omezit výkon práva myslivosti v chráněných územích Slovenska.
Monitorujeme dál
Podzimní monitoring se i přes ztrátu, která se za celé léto a podzim stabilizovala na deseti fotopastech, mimořádně povedl. Vzhledem k faktu, že máme velmi silné zázemí v získávání fotopastí díky našim partnerským školám a sponzorům, tak je velmi rychle nahrazujeme a samozřejmě řešíme další postupy, jak o ně nepřicházet. Máme doposud zmonitorovány vlky, rysy i medvědy a mnoho z těchto záběrů je vybráno do databanky pro světový vzdělávací program Etika Země, který bude v roce 2025 předán světu na 11. světovém kongresu rangerů International Ranger Federation v Peru.
Nyní nás čeká ještě zimní sběr dat z fotopastí i trusu, což se však bude týkat již především vlků, poněvadž medvědi budou asi již spát. Též nás čeká stopování rysů a vlků a to zejména v migračním koridoru u Pitelové a v okolí bentonitových lomů. Zima nám může odhalit mnohá tajemství šelem díky otiskům jejich tlap ve sněhu. Musím podotknout, že díky vybavení firmou Husky, která nám poskytla oblečení na celoroční akce v divočině, se nám v terénu daří, poněvadž základem bezpečí v přírodě je kvalitní vybavení a tepelný komfort. Zima dokáže být přece jen nemilosrdná.
Hledáme dobrovolníky
Pokud by měl někdo zájem se zapojit do terénní monitorovací činnosti, tak se lze na Slovensku stát členem dobrovolnických týmů, které nám velmi silně pomáhají s realizací celé této důležité a nádherné mise Oko medvěda. Rok 2021 bude též ve znamení kampaně za zákaz myslivosti v národních parcích, s čímž nám můžete pomoci i Vy. Tyto kampaně se budou odehrávat formou petičních archů na horských turistických chatách, kde chystáme i terénní přednášky o významu ochrany velkých šelem. Pomozte nám chránit vlky, medvědy a rysy na Slovensku i Vy.
Pro více informací navštivte www.justicefornature.org