Díl 1: Jak vybrat batoh podle materiálu a technologií | HUSKYCZ.CZ

Díl 1: Jak vybrat batoh podle materiálu a technologií

Díl 1: Jak vybrat batoh podle materiálu a technologií

Batoh patří na každou výpravu do přírody, hodí se na vybavení pro lezení i na běžné chození po městě. Každý z nich je vyrobený ze specifického materiálu, má různý zádový systém nebo jinak vymodelované ramenní popruhy. Pronikněte do technologií a materiálů batohů, abyste si zasvěceně vybrali nejspolehlivější kousek.

Podle čeho vybírat batoh

Víceúčelový nebo velmi specializovaný batoh. Ať vybíráte jakýkoliv, nejprve promyslete:

 • jestli vybíráte pro ženu, muže, dítě, nebo si ho budete půjčovat navzájem v rodině,
 • za jakou aktivitou s ním nejčastěji vyrazíte,
 • kolik do batohu chcete investovat,
 • jak často a na jak dlouhé výpravy ho potřebujete,
 • kolik do něj chcete zabalit věcí
 • a jaké podmínky musí zvládnout, aby s vámi držel krok.

Jednotlivé batohy se totiž liší velikostí, použitým materiálem a speciálními technologiemi, které vám na zádech doslova odlehčí zátěž. Taky se odlišují množstvím kapes, poutek, přihrádek nebo integrovanou pláštěnkou. Pojďme si nejprve ujasnit základní pojmy.

IMG_5543

Batoh Powder 10 l můžete využít na cyklistiku, ale i horolezení

Slovníček pojmů: zorientujte se v batozích

Pojmů, které jsou v popiscích batohů, může být na jednoho člověka až moc. Abyste se v nich zorientovali, dali jsme je dohromady i s vysvětlivkami.

 • Kompresní popruhy zmenšují objem batohu. Přichytíte na ně trekové kůlky, hrníček nebo třeba cepíny..
 • Hrudní popruh brání sklouznutí nosných popruhů z ramen.
 • Ramenní popruhy jsou hlavním nosným prvkem batohu. Čím větší batoh, tím více váhy je třeba převádět na bytelný bederní popruh.
 • Bederní popruh ulehčuje zátěž ramenům. Při správném nastavení přenáší část váhy na pánev a bedra.
 • Balanční dotahy jsou popruhy, které přitahují batoh k ramenům a zajišťují větší stabilitu.
 • Hlavní komora je úložný prostor, kam dáte nejvíc věcí. Podle užití batohu může být rozdělená na více částí.
 • Výškově nastavitelné víko kryje horní vstup do batohu.
 • Dvoucestné zipy umožňují oboustranné otevírání komor.
 • Pláštěnka ochrání batoh před promoknutím.
 • Postranní kapsy využijete pro uskladnění drobností, které se hodí mít po ruce.
 • Boční přístup do hlavní komory vás pustí k předmětům zabaleným hlouběji.
 • Ventilace zádového systému zajišťuje komfort při nošení batohu.
 • Dno batohu bývá odolné, pevné a voděodolné

Malý batoh na procházku, velký na expedice

 • Malý batoh, slangově daypack, má objem do 30 litrů. Denně ho využijete cestou do práce, na výlety a nenáročné cyklistické vyjížďky. Standardem je u něj obloukový vstup do jedné až tří komor. Sportovnější verze jsou spíše úzké komínky s víkem. U propracovaných kusů najdete vnitřní polstrovanou kapsu na notebook, do které při výletech dáte i vak na vodu. Dále mají spoustu kapes, poutek, polstrovaný zádový systém nebo záda se síťkou.

V kategorii menších batohů najdete:

 • městské batohy,
 • cyklobatohy,
 • turistické batohy na jednodenní výlety,
 • běžecké batohy,
 • palubní zavazadla do letadla
 • a horolezecké, skialpové a lyžařské batohy s menším objemem.

 • Střední batoh pořídíte s objemem mezi 30 a 50 litry. Nejčastěji se vyrábí jako jednokomorový nebo dvoukomorový komín. Poslouží vám na náročné výšlapy do hor a sportovní aktivity, které vyžadují prostor na vybavení. Snadno se do něj sbalíte na víkend na chatu a když bude mít vhodné úchyty, poutka, kapsy nebo třeba alternativní vstup do hlavní komory, využijete ho i jako:

 • outdoorový batoh,
 • skialpový batoh,
 • horolezecký a lezecký batoh,
 • lyžařský a freeridový batoh.

 • Velké expediční batohy mají objem mezi 50 a 90 litry. Propracovanější typy se kvůli tvaru postavy dělí na dámské a pánské a u většiny z nich najdete nastavitelný zádový systém. Díky němu zatížíte rovnoměrně ramena i bedra a vyrovnáte těžiště batohu. Kvalitní expediční batoh má přístup do hlavní komory shora, zepředu a někdy i zboku.

Jak vyberete batoh na konkrétní aktivity, jsme sepsali do 2. dílu seriálu. >>

-15%
Hmotnost: 2580 g
(15)
3 590 Kč3 052 Kč
Doručíme 31. 5. 2024 nebo 3. 6. 2024 na 11 prodejnách
-20%
(70)
2 490 Kč1 992 Kč
Doručíme 31. 5. 2024 nebo dnes od 9.00 na 14 prodejnách
-20%
(19)
3 690 Kč2 952 Kč
Doručíme 31. 5. 2024 nebo dnes od 9.00 na 14 prodejnách

Seznamte se s materiály batohů

Kvalitní batoh nemusí být nutně nepromokavý. Tuhle funkci má jen zlomek vybraných kousků na trhu. Důležitější je pevnost materiálu, aby se batoh nerozsypal po prvním roce výprav, a pohodlí při nošení. Z těch vnějších doporučujeme materiály:

 1. Cordura

  jinak také Nylon 6.6 nebo Nilit. Jde o značkový materiál firmy Invista, který je vysoce odolný proti oděru a pevný v tahu i střihu. Je z polyamidu, jehož tenká povrchová vlákna jsou ošetřená horkým vzduchem. Proto vytvářejí pevnou texturu, která je dokonce odolná proti vodě.

 2. Ripstop Polyester

  je ze syntetiky. Materiál odolává světlu, špatným povětrnostním podmínkám, je stálobarevný a rychle schne. Když už se vám protrhne, úprava Ripstop zajistí, aby se vám materiál dál nepáral.

 3. Ripstop Nylon

  je lehký, prodyšný a odolný proti roztržení. Díky úpravě Ripstop vám z malého šrámu nevznikne větší díra. Materiál odolá i zátěži UV záření ve vysokých nadmořských výškách.

 4. Nylon 6

  je pevný a tuhý syntetický materiál, který je zároveň jemný. Najdete ho u turistických batohů s vysokou odolností, které snesou i přeháňky. Navíc je možné jej recyklovat pro výrobu nového Nylonu 6.

sloper-45-l

Batoh ze spolehlivého materiálu, jako je HUSKY Sloper 45 l, vám dobře poslouží i v zimě.

 Přečtete si také, jak náš tester Petr Pavliš hodnotí turistický batoh Sloper 45 l. >>

Praktický, rychle sbalitelný a odolný za deště

Prakticky řešený batoh znamená dostatek kapes a snadný přístup k věcem uvnitř z více míst. Pokud tedy máte vařič uprostřed batohu, sáhnete po něm díky přístupu z boku a uvaříte čaj, ještě než vybalíte stan a spacák.

Dostatek kapes odhadnete tak, že si vyskládáte na stůl vše, co nejčastěji při výpravě vytahujete z batohu. Mělo by se vám to vejít do postranních kapes, přední kapsy, malé komory ve víku a bederních kapsiček. Třeba doklady, mobil, sluneční brýle, láhev na vodu, flapjack, powerbanka nebo klíče.

Abyste rychle sbalili batoh při odjezdu z hor, poslouží vám rozšíření pomocí horního tunelu. Hodí se i na suvenýry nebo lehčí jídlo, které nesníte. Rozšiřitelnost zároveň nezaclání, když prostor navíc zrovna nepotřebujete.

Kvalitní batoh vydrží menší přeháňku. Abyste ho včetně nákladu ochránili před pořádnou průtrží, při nákupu se ptejte na pláštěnku. Výrobci jako HUSKY dávají pláštěnku na poutko do kapsy, kterou najdete na dně batohu. Kdykoliv ji proto najdete a snadno nasadíte. Některé batohy ji mají zvlášť v doporučené výbavě od 300 do 400 korun za kus.

plastenka husky

Pláštěnka na větší průtrž mračen je ukryta ve spodní části batohu nebo lze i dokoupit jednotlivě


Pohodlnou a rychlou manipulaci s batohem zajistí i značkové přezky značky YKK, které jen tak nevychodíte, a dvoucestné zipy. Pro lepší odolnost vybírejte zipy se zátěrem nebo zatavené.

 • TIP: Pokud si odkládáte batoh v hromadné dopravě nebo na ulici na zem, schovávejte popruhy s přezkami za batoh. Snadno se totiž stane, že vám někdo přezku zašlápne a zlomí.

Rozhodne pohodlí při nošení

Jakmile hodíte zatížený batoh na záda a nastavíte ramenní i bederní popruhy, projděte se s pár poskoky. Po 5 až 10 minutách víte, na čem jste. Měli byste cítit, jestli vás někde batoh netlačí a neškrábe. Také vyzkoušejte, jestli dosáhnete na boční kapsy. Nejdůležitější pro komfort jsou přitom ramenní a bederní popruhy a zádový systém.

Ramenní popruhy vybírejte podle tvarování, které vyhovuje vaší postavě, a polstrování. Nesmí být moc měkké (molitany), protože s větší zátěží v batohu se snadno zmáčkne a popruhy pak tlačí. Molitany navíc špatně schnou, a tak při zapocení nebo dešti dlouho studí. Popruhy by proto měly být z hustšího pěnového materiálu, který se jen tak nestlačí.

U bederních popruhů platí, že čím větší batoh, tím mohutnější a pevnější systém bederní opory. Zatížený batoh si nasaďte na záda a utáhněte bederní popruh na bocích. A pamatujte, že většinu váhy batohu by měly nést bedra. Pokud vás po hodině chůze bolí z batohu ramena, máte špatně nastaveno.

Sbalte si batoh správně, ulevíte zádům. >>

IMG_0547

Správné upevnění batohu pomocí hrudních a bederních popruhů přenese větší váhu na bedra a batoh vám nebude při pohybu cestovat ze strany na stranu.

Kvalitní zádový systém větrá a šetří vaše ramena i páteř

U většiny batohů najdete v zádovém systému výlisek z EVA materiálu. Jde o pěnu z polymerů, která je velice pružná a měkká, ale nestlačíte ji jako molitan. Je také příjemná na dotek. Výhodou EVA materiálu je její paměť, proto se:

 • přesně přizpůsobí tvaru vašich zad,
 • perfektně sedí a netlačí, ani když batoh více zatížíte.

EVA výlisek najdete v několika druzích zádových systémů, stačí se na ně zeptat v prodejně a rovnou je vyzkoušet. Některé z nich jsou výškově nastavitelné, takže batoh nastavíte přesně na svou postavu. Ukážeme vám jejich jednotlivé benefity.

Double adjustable MESH reinforcement system (DAMR)

 • Tenhle anatomicky tvarovaný zádový systém má možnost výškové regulace. Díky tomu padne každé postavě. Záda batohu pokrývá 3D síťovina, která je pohodlná a zároveň větrá. Za zádovým systémem najdete zevnitř batohu duralové výztuhy. Zajišťují pevnost celého systému a rozkládají rovnoměrně váhu mezi ramenní a bederní popruhy.

Double adjustable EVA reinforcement system (DER)

 • Kombinace EVA výlisku a 3D síťoviny v tomto zádovém systému výtváří pocit obepnutí zad a pohodlí, ale přitom skvěle větrá. Na komfortu zad přidá i nastavitelná výška systému. Anatomické tvarování a pevná konstrukce podpoří záda a správně rozloží váhu. EVA navíc neabsorbuje vlhkost, je pružná a vhodná i pro alergiky.

EVA thermoformed system (ETS)

 • Jde o zádový systém z EVA výlisku, který díky propracovanému tvaru obepíná záda a zároveň kolem nich nechává proudit vzduch. Aby byl batoh na zádech co nejstabilnější, jistí výlisek polyethylenová výztuha ve tvaru Y. EVA materiál je příjemný, nesaje pot, a proto na zádech nestudí.

 Net back system (NBS)

 • Tento systém je tvořený síťovou oporou zad a duralovými výztuhami, které drží tělo batohu dál od zad. Ve volnému prostoru mezi zády a batohem proudí dostatek vzduchu, abyste se tolik nezapotili. Síťovina je zároveň velmi pohodlná a přizpůsobí se každému tvaru zad.

Anatomical MESH system (NBS)

 • Zádový systém NBS tvoří pevná výztuž celého zadního panelu a výplň z 3D síťoviny. Systém pohodlně přiléhá k zádům, zajišťuje dobré odvětrávání i stabilitu batohu při pohybu.

Aby zádový systém přiléhal i při náročném pohybu, nezapomeňte si stáhnout ramenní i bederní popruhy a zapněte si hrudní popruh. U velkých batohů přitáhněte i balanční dotahy směrem k ramenům.

Pro výběr batohu na konkrétní aktivitu skočte do 2. dílu seriálu. >>

 

Na našem blogu se ještě dozvíte:

Chci si přečíst článek

Vyberte pohodlné a pevné trekové hole vhodné k lyžím i na túry

Turistické hole vás podrží při túře v horách, pomohou zdolat kopce s těžším batohem nebo podpoří stabilitu prarodičů při

Chci si přečíst článek

Termosky a vše, co o nich ještě nevíte

Co by to bylo za lyžovačku bez horkého svařáku, nebo celodenní výlet bez usrknutí kávy. Abyste za každým občerstvením nemuseli do

Chci si přečíst článek

Jak vybrat boty?

Treking a další způsoby pochozí turistiky jsou krásná, svobodná a jednoduchá aktivita, která vytrénuje tělo a vyčistí mysl. Tedy

Zdroj fotografií: Depositphotos, Flaticon, HUSKY

 

 

Proč nakupovat u husky

Nákup přímo
od výrobce
Vracení a výměna
zboží ZDARMA
Doprava
ZDARMA
Výhodné
klubové ceny
19 kamenných
prodejen
Na vašem soukromí nám záleží

HUSKY CZ, spol s.r.o. potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli lépe přizpůsobit webové stránky a usnadnit jejich používání. Kliknutím na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce "Informace o cookies".

máte
dotaz?
CHCETE POMOCT S VÝBĚREM?
Husky.Layout.chatBubble.callMeText
Ozveme se Vám v nejbližší možné době v pracovní dny 9:00-16:30.

Přihlášení
do HUSKY klubu