Jak vybrat karimatku pro ten nejlepší komfort na cestách | HUSKYCZ.CZ

Jak vybrat karimatku pro ten nejlepší komfort na cestách

Jak vybrat karimatku pro ten nejlepší komfort na cestách

V tomto článku se ti pokusíme poradit, jak si správně vybrat karimatku, aby ti bylo na cestách vždycky teplo a nescházel ti příjemný pocit pohodlí. Seznámíme tě blíž třeba s koeficientem R neboli R-value a v neposlední řadě přidáme i pár užitečných tipů. Tak  se pohodlně usaď a jdeme na to.

Co to vlastně to R neboli R-value je?

Začneme tím nejpodstatnějším a to vysvětlením pojmu R také označovaným jako R-value. R je značka tepelného koeficientu u karimatek, který je důležitým ukazatelem při výběru správného modelu karimatky.

  • Hodnota R uvádí izolační schopnosti karimatky, kdy vyšší hodnota R udává lepší schopnost karimatky odizolovat chlad od země.

VYsoké Tatry - Spišské pleso 14

Tepelný odpor mezi karimatkou a povrchem závisí na její tloušťce a použitém izolačním materiálu

Čím je koeficient R vyšší, tím lepší jsou izolační vlastnosti karimatky

Tepelný odpor mezi karimatkou a povrchem pod ní závisí především na její tloušťce a použitém izolačním materiálu. S vyšší hodnotou R obvykle roste také hmotnost a rozměr balení sbalené karimatky. Je tedy nasnadě promyslet, zdali ti záleží na váze a rozměru karimatky vzhledem k povaze využití.

  • Budeš ji pouze převážet v autě mezi místy pobytu.
  • Chystáš se na vícedenní trek s tím, že ji budeš celé dny nosit v krosně na zádech.

Hodnota R se u karimatek udávala v rozmezí 1.0 – 9.5. S nástupem nové normy měření hodnoty R, která je sjednocena pro všechny typy karimatek a jejich výrobce, kteří chtějí hodnotu R u svých produktů uvádět, se nyní hodnota R v drtivé většině pohybuje v rozmezí R1 – R6.

  • TIP: U karimatek tedy neplatí přímá úměra, čím tlustší karimatka, tím lepší izolace. Musí se zohlednit také materiál a konstrukce, protože například 10 centimetrová nafukovací karimatka nebude mít tak dobré izolační vlastnosti jako například 5 centimetrová samonafukovací karimatka.

Mám kvalitní, teplý a drahý spacák. K čemu tedy karimatku potřebuji?

Spousta z nás dělá největší chybu už při samotném výběru a následné koupi karimatky. Volíme nesprávné tloušťky, velikosti, někdy i zbytečně šetříme na prvotní investici a neuvědomujeme si, jak je karimatka vlastně důležitá.

Nejdřív si musíš uvědomit hlavní vlastnost spacího pytle, kterou není ohřev těla, ale je to jeho tepelná izolace. Dá se říci, že těmi hlavními „kamny“ je tvoje tělo. Spacák ti pomáhá si z vlastního tepla kolem sebe vytvořit bariéru z ohřátého vzduchu, který dokáže spacák pojmout. Samo sebou záleží i na kvalitě a materiálu ze kterého je spacák vyroben.

Jak jsme si řekli, aby se mohla izolační vrstva vytvořit, potřebuje spacák vzduch. Spacák svou výplní pojme určité množství vzduchu. Jakmile si do něj ale lehneš, spodní vrstva vzduchu je tvojí váhou vytlačena. Tím pádem přicházíš o potřebnou izolaci od země, která má většinou o dost nižší teplotu, než má tvoje tělo. V tuto chvíli přichází se svými službami na scénu karimatka, která zaručí oddělení studeného povrchu od vašeho teplého těla. Zvýší se tak nejen pohodlí a kvalita spánku, ale také tepelný komfort.

Zamysli se nad souvztažností/spoluprací karimatky a spacáku.  

Mnoho lidí, především začátečníků mnohdy potřebu, či funkčnost karimatky podceňují. Vyberou si krásný, drahý a pohodlný spacák do - 20°C a k němu 4 milimetrovou karimatku, která je určena na cvičení do uzavřených prostor. 

  • Platí, že sebelepší spacák se špatně zvolenou karimatkou tě nebude hřát. Proto je dobré rozmyslet, v jakém období chceš nejčastěji cestovat a taky zvážit finanční možnosti.

 

DSC01699

Před nákupem si dobře rozmysli svoje cestovatelské plány a finanční možnosti.

Občasný letní „čundrák“

Bohatě si vystačíš s pěnovou karimatkou o tloušťce 2 centimetry, či jednokomorovou nafukovací karimatkou s R 1-2 a základním syntetickým spacákem nižší cenové relace.

-20%
(21)
1 390 Kč1 112 Kč
Doručíme 7. 11. 2024 nebo 6. 11. 2024 na 10 prodejnách

Chladné počasí a nižší hory

Tady už je vhodné pořídit si například 3 centimetrovou nafukovací karimatku s vicekomorovým systémem konstrukce, či pěnovou karimatku obohacenou o izolaci nebo ALU vrstvu s R 2-5 a doplnit ji o kvalitnější syntetický spacák.

-20%
(17)
890 Kč712 Kč
Doručíme 5. 11. 2024 nebo dnes od 9.00 na 5 prodejnách
-20%
(107)
1 490 Kč1 192 Kč
Doručíme 5. 11. 2024 nebo 6. 11. 2024 na 19 prodejnách

Spaní ve sněhu a vysokohorské expedice

Pokud si budeš chtít vyzkoušet spaní ve sněhovém záhrabu, popřemýšlej o samonafukovací karimatce, nejlépe obohacené o izolaci, s R 6+ doplněné o péřový spacák.

-20%
Samonafukovací
(7)
1 590 Kč1 272 Kč
Doručíme 7. 11. 2024 nebo 6. 11. 2024 na 16 prodejnách
-20%
Hmotnost 1250g
(6)
6 490 Kč5 192 Kč
Doručíme 5. 11. 2024 nebo dnes od 9.00 na 5 prodejnách
-20%
Samonafukovací
(37)
1 690 Kč1 352 Kč
Doručíme 7. 11. 2024 nebo 6. 11. 2024 na 17 prodejnách

  • Nutností je pochopit, že vlastně čím lepší a kvalitnější spacák máš, tím k němu vlastně potřebuješ i daleko lepší karimatku.

Za teplého počasí se bez vysoce kvalitní karimatky leckdy dokážeš obejít. Jakmile ale přijde na řadu studenější, vlhčí počasí, či dokonce spaní na sněhu, tak může být spaní bez kvalitní karimatky vysokým riskem se zdravím.

Dalším měřítkem tloušťky karimatky je to, jak komfortně se na ní vyspíte.

  • Slabší karimatka bude tvrdší 
  • Vyšší měkčí a tím i pohodlnější

U tohoto měřítka musíš následně brát v úvahu i její navazující skladnost. V dnešní době je na trhu naštěstí velké množství karimatek různých materiálů, kvality, velikostí i zpracování a je tedy pouze tobě, jak se s tímto vypořádáš.

Dělení karimatek

Karimatky můžeme dělit podle několika základních oblastí.

Podle období (zde si můžeš pomoci s koeficientem R)

  • Letní karimatka – R1
  • Karimatka vhodná od jara do podzimu – R2-R4
  • Karimatky pro zimní období – R4-R7
  • Karimatky do arktických podmínek a pro spaní na sněhu R6+

Podle technologií

Nafukovací karimatka

  • Izolace za pomoci vzduchem naplněného obalu je velice efektivní a asi nejvyšší možná.
  • Spaní je velmi komfortní.
  • Rozměry, hmotnost a sbalitelnost jsou minimalizovány.

Bohužel u karimatek, s jednokomorovým systémem konstrukce, vyvstává velké mínus v podobě náchylnosti na poškození a nižším tepelným odporem. Nafukovací karimatky se mohou poškodit nebo úplně zničit ostrými předměty, drsným zacházením, blízkostí vařiče či ohně. Dokonce ani intenzivní sluneční žár není pro tento typ karimatky ideálním, protože vystavení nadměrnému teplu může mít za následek vyboulení, povolení švů a ztrátu funkčnosti. 

Na možnost propíchnutí nafukovacích karimatek se již začalo myslet. Díky tomu vznikly přepážky nebo komory. Proděravění pláště jedné z komor tak nemusí znamenat ztrátu funkčnosti celé karimatky, nýbrž jen jednoho izolovaného místa, kdy zbytek karimatky dál plní svůj účel. Většina karimatek proto disponuje 6 – 8 komorami, které zvýší nejen funkčnost, ale i samotný tepelný odpor karimatky

Plní se za pomoci ventilu, kdy se musí nafukovat celá již od začátku a to za pomoci úst, či nafukovacího vaku. Vyfukovat se začne ihned po otevření ventilu, kdy se vyfoukne z podstatné většiny a zbytek vzduchu ji opustí, při skládání.

  • Nízká hmotnost
  • Kompaktní tvar o velmi malém objemu
  • Možnost úpravy tvrdosti snížením tlaku
  • Při vícekomorovém systému vyšší tepelný odpor
  • Vyšší pořizovací náklady
  • Vysoce náchylná na poškození
  • Vpřípadě poškození velmi obtížná opravitelnost
  • Při jednokomorovém systému nejnižší tepelný odpor

-20%
(21)
1 390 Kč1 112 Kč
Doručíme 7. 11. 2024 nebo 6. 11. 2024 na 10 prodejnách
-20%
(26)
1 490 Kč1 192 Kč
Doručíme 5. 11. 2024 nebo 6. 11. 2024 na 19 prodejnách
-20%
Nafukovací
(13)
1 490 Kč1 192 Kč
Doručíme 7. 11. 2024 nebo 6. 11. 2024 na 19 prodejnách

Samonafukovací karimatka

Samonafukovací karimatky v sobě snoubí výhody nafukovacích a pěnových karimatek.

Samonafukovací karimatky zažívají v dnešních dnech asi největší boom a mezi uživateli patří k nejoblíbenějším. Je to dáno tím, že tepelný odpor, poskytovaný komfort a zejména izolace, hrají v jejich prospěch i přes vyšší hmotnost vůči třeba pěnovým karimatkám.

Frosty_2_M

Samonofukovačky  zažívají boom, protože snoubí výhody nafukovacích a pěnových karimatek

Vnitřní část karimatky je většinou tvořena póry pěny, kdy celá tato konstrukce je uzavřena v odolném materiálu, který lze nafouknout. Pěna a obal jsou spojeny v pevných švech a ty zaručí udržení pěny napnuté a odolné proti posunu i proležení. Právě díky kombinaci pěny a vzduchu je i u tenčí karimatky zaručena vyšší efektivita tepelného komfortu.

  • Plní se za pomoci ventilu, kdy se sama plní ihned po otevření ventilu, díky jejímu rozpínání, které funguje jako pumpa a nasává vzduch dovnitř. Plnění ale chvíli trvá a není 100%. Stačí ale pouze lehké dofouknutí. Vyfukovat se začne ihned po otevření ventilu, kdy se ale vyfoukne z menší části a vzduch se z ní musí dovytlačit předtím, než se přejde k samotnému balení

  • kompaktní tvar o velmi malém objem
  • Široká škála tepelných odporů
  • Dobrá izolace
  • Nedochází k proležení materiálu
  • Vyšší pořizovací náklady
  • Počítej s delší dobou pro manipulaci (jak při nafukování, tak vyfukování)
  • Nebezpečí propíchnutí, či jiného poškození
  • Propustnost ventilu

-20%
Samonafukovací
(3)
990 Kč792 Kč
Doručíme 5. 11. 2024 nebo 6. 11. 2024 na 19 prodejnách
-20%
Samonafukovací
(37)
1 690 Kč1 352 Kč
Doručíme 7. 11. 2024 nebo 6. 11. 2024 na 17 prodejnách
-20%
Samonafukovací
(10)
1 890 Kč1 512 Kč
Doručíme 5. 11. 2024 nebo 6. 11. 2024 na 18 prodejnách

Pěnová karimatka

U základních modelů tohoto typu karimatek, které jsou “prarodiči” moderních modelů, hraje prim lehkost, nízká pořizovací cena a odolnost.

  • Pěnovým karimatkám nevadí jim ani drsnější zacházení. Nejsou tak náchylné na poškození, a pokud už se jim něco stane, nemá to nijak významný vliv na funkčnost.

Co se ale týče izolačních vlastností, nejsou jejich výsledky nikterak oslňující ba naopak. Svůj účel odvedou většinou spíš v mírnějších, teplejších podmínkách jako je například letní táboření a spaní na túrách.

DSC02865 (1)

Pěnové karimatky nejsou náchylné na poškození a vhodné na letní kempování.

U zimního stanování je jejich použití doporučeno s rozvahou, využijí jen při vyšší tloušťce materiálu. Výhodou je provedení s vodoodpudivou a oděru odolnou vrstvou, která se pokládá na zem a zlepšuje tak vlastnosti samotné karimatky.

  • TIP: V dnešní době se nad vlastnostmi pěnových karimatek výrobci více zamysleli a díky tomu vznikly upgradované verze, které jsou obohaceny o izolaci, případně ALU vrstvu, díky čemuž tyto nové modely dokáží hravě strčit do kapsy třeba i nafukovací karimatky jednokomorového typu, díky jejich vyšší R hodnotě.

  • Nízké pořizovací náklady
  • Odolnost vůči prostředí i zacházení
  • Časově nenáročná manipulace
  • U nových modelů obohacených o izolaci vyšší tepelný odpor
  • Velký objem
  • Horší sbalitelnost
  • Proležení materiálu
  • Nižší tepelný odpor u starších modelů

-20%
EVA materiál
(4)
450 Kč360 Kč
Doručíme 5. 11. 2024 nebo dnes od 9.00 na 4 prodejnách
-30%
EVA materiál
(2)
350 Kč245 Kč
Doručíme 5. 11. 2024 nebo dnes od 9.00 na 5 prodejnách
-20%
Pěnový polyetylen (IXPE) + Alu film
(10)
690 Kč552 Kč
Doručíme 5. 11. 2024 nebo dnes od 9.00 na 5 prodejnách

Podle materiálu

ALU karimatky

Jádro těchto karimatek tvoří velmi tenká vrstva polyethylenu. Ta je z vrchní strany potažena hliníkovou fólií, která odráží vyzařované teplo zpět k jeho zdroji. 

Vužívají se jako izolační vrstva pod samonafukovací nebo nafukovací karimatky, nikoliv pro samostatné použití.

  • Oblíbené jsou především vyznavači extrémních sportů, například horolezci, kteří při výběru své výstroje zvažují opravdu každý gram

PE karimatky

Tyto karimatky jsou tvořeny silnější vrstvou polyethylenu než  ALU karimatky. 

Moderní, 3-sezónní PE karimatky mají povrch s uzavřenými póry a profilaci podobnou platu na vejce. Tato specifikace zvyšuje profil karimatky a tím i pohodlí, ale především i míru izolace, protože se v pórových kapsách lépe drží více vzduchu.

  • Jsou perfektní základní a ekonomickou variantou pro letní táboření.

EVA karimatky

Tento druh karimatky využívá etylenvinylacetát, tedy hmotu s tvarovou pamětí a vyšší odolností vůči tlaku (používá se i jako tlumící mezipodešev do obuvi).

Eva karimatky jsou lehké, nepropouštějí vodu a izolují lépe než PE karimatky díky menším uzavřeným pórům. Díky vyšší mechanické odolnosti jsou prakticky nezničitelné.

  • Pro své vynikající vlastnosti se využívají například na vysokohorskou turistiku, či horolezení.

Doporučení

Samostatné komory/pěna

Je známo, že vzduch je izolant a to platí i při jeho využití v karimatkách. Důležité je ale soustředit se na to, jakým způsobem je s ním v dané karimatce „pracováno“.

Jestli je vzduch dobrým nebo špatným izolantem, závisí na tom, zda je někde uzavřen. Například v komorách karimatky nebo v buňkách pěny, která karimatku vyplňuje.

Pokud má vzduch prostor, tek jeho molekuly neustále kmitají, čímž dochází k ochlazování vzduchu od země a chlad se tak přenáší na vrstvu pod spacákem. Izolace je tak mnohem nižší, ale i v tomto případě je to lepší, než spát na holé zemi.

Proto je dobré se zaměřit na karimatky, které poskytují komorový systém nebo jsou vyplněny pěnou, aby pohybu vzduchu uvnitř, co nejvíce zamezily.

Rady pro údržbu

Aby karimatka přežila co nejdelší dobu a byla ti parťákem na co nejvíce dobrodružstvích, je stěžejní, se o ni dobře starat.

  • Dbej na to, aby po každém použití vždy pořádně proschla. A to jak zvenku, tak i zevnitř. 
  • Dále by jistě neměla přijít do styku s ostrými předměty, ohněm a v době kdy je nafouknutá by se měla vyvarovat pobytu ve velkém horku. 
  • Známou radou pro skladování je, nechat karimatku rozbalenou s otevřeným ventilem. Musíš ale zvážit místo jejího uschování, protože ji můžeš vystavit roztočům, plísním a podobným nechtěným spolunocležníkům. Pokud tedy upřednostníš tento typ skladování, najdi suché místo se stálou, mírnější teplotou. Sázkou na jistotu je nechat karimatku vyschnout a poté ji zabalenou uschovat do boxu třeba ve sklepě.

  • TIP: Jedním z prioritních předpokladů, pro dobré využití karimatky je kvalitní spacák a jeho vhodná velikost. S příliš velkým spacákem vyvstává problém s jeho vyhřátím kvůli velkému množství tvz. „mrtvého vzduchu“. Takový prostor se nachází v oblasti nohou a ramen, kdy v těchto oblastech může být spacák moc dlouhý nebo široký. To znamená, že právě tady se vzduch hůř vyhřeje a třeba u kotníků, které bývají často méně prokrvené, ti bude chladno. Mysli vždy na to, že subjektivní horší vnímání okolního tepla ovlivňuje taky okolní vlhkost, vyšší míra únavy, síla větru atd.

Na našem blogu se ještě dozvíš:

Chci si přečíst článek

Jak vyberete karimatku do stanu i na vícedenní trek pod širákem

Karimatka spolu se spacákem určuje, jak dobře se na cestách vyspíte. Je důležitou izolační vrstvou, která vás ochrání před

Chci si přečíst článek

Šimon testuje: ultralehká karimatka Frosty 2,5

Ze všech věcí, které si s sebou vezmete na outdoorový výlet s batohem, může jen málo věcí zkazit váš zážitek jako kvalitní

Chci si přečíst článek

Jak se starat o spací pytel

Spací pytel je na cestách tvůj věrný kámoš. Mít ho s sebou, znamená, mít kousek pohodlí a soukromí i v tom nejnáročnějším

 

 

Proč nakupovat u husky

Nákup přímo
od výrobce
Vracení a výměna
zboží ZDARMA
Doprava
ZDARMA
Výhodné
klubové ceny
19 kamenných
prodejen
Na vašem soukromí nám záleží

HUSKY CZ, spol s.r.o. potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli lépe přizpůsobit webové stránky a usnadnit jejich používání. Kliknutím na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce "Informace o cookies".

máte
dotaz?
CHCETE POMOCT S VÝBĚREM?
Ozveme se Vám v nejbližší možné době v pracovní dny 9:00-16:30.
Ozveme se Vám v nejbližší možné době v pracovní dny 9:00-16:30.

Přihlášení
do HUSKY klubu