Perte šetrně a ekologicky nejen sportovní oblečení | HUSKYCZ.CZ

Perte šetrně a ekologicky nejen sportovní oblečení

Perte šetrně a ekologicky nejen sportovní oblečení

Praní s poloprázdným bubnem, běžnými pracími prostředky a vyšší teplotou není ekologické, šetrné k přírodě ani k pokožce. Navíc vás stojí více peněz a ničí oblečení. Přečtěte si článek, kde se dozvíte, jak na praní ušetříte, ochráníte přírodu i své zdraví před toxiny a prodloužíte životnost nejen svému sportovnímu oblečení.

Proč prát šetrně a ekologicky

Do praček házíme denně chemikálie, které nejsou biologicky odbouratelné. Ropné deriváty, optické rozjasňovače, umělé parfémy a změkčovače. Tyhle látky čističky vod nerozloží a neodbourávají biologickou cestou na částice, které se běžně vyskytují v přírodě. Proto se zde částečně kumulují a negativně ovlivňují vodní organismy, rostliny a živočichy včetně nás samotných.

Těchto látek dokonale nezbavíme ani vyprané prádlo. Máchání na tyhle toxiny totiž nestačí. Takže je z oblečení přijímáme 24 hodin denně kůží. A nikdo z expertů a vědců zatím neprozkoumal, jaké následky má dlouhodobé hromadění toxinů z pracích prostředků na naše těla. Co víme už dnes, je, že nesvědčí alergikům a astmatikům a jejich problémy prohlubují.

Proto je ekologické praní nejen šetrnější, ale i zdravější variantou pro celou planetu. Pokud perete běžně znečištěné prádlo do 40 °C, šetříte energii i za ohřev vody.

6 benefitů, které získáte při ekologickém praní

 • Nekontaminujete planetu a veškerý život toxickými látkami.
 • Ochráníte zdraví sebe a své rodiny.
 • Když neperete jen pár kousků oblečení, ušetříte za zbytečné cykly praní.
 • Omezíte spotřebu elektrické energie při ohřevu vody.
 • S ekologickými prostředky dosáhnete jemné vůně a dostatečné měkkosti i bez aviváže.
 • Díky pravidelnému čištění pračky a použití octu místo aviváže předejdete nákladným opravám.

Vyrobte si domácí prací prostředky

 • S ekologickým praním ušetříte i peníze, které byste vyhodili za pytle plné komerčního prášku. Vyrobíte si ho jednoduše doma z kostky mýdla a sody na praní. A kůže a zdraví vašich nejbližších zůstanou nedotčené.

Recept na prací prášek na barevné i bílé prádlo

Na domácí eko prášek si připravte :

 • 1 kilogram sody na praní (uhličitanu sodného),
 • 150 gramů mýdla na praní
 • a uzavíratelnou nádobu o minimálním objemu 3 litry.

Nejprve nastrouhejte najemno prací mýdlo. V nádobě ho smíchejte s prací sodou a máte hotovo. Na každý cyklus použijte 2 lžíce prostředku, tedy 30 gramů.

Recept na prací gel z mýdla

Na domácí eko prací gel si připravte:

 • 1 kostku mýdla na praní,
 • 300 gramů práškové sody na praní
 • 10 litrů vody,
 • velký hrnec na ohřev,
 • nádoby na gel, ze kterých se vám bude dobře dávkovat,
 • a esenciální olej podle vaší preference (není nutný).

Mýdlo nastrouhejte a opatrně rozmíchejte v litru vařící vody až do úplného rozpuštění. Přisypejte sodu a vše důkladně promíchejte. Až bude ze směsi jednolitá hmota, přilévejte za stálého míchání zbytek vody. Nejlépe vařící. Roztok nechte pomalu vychladnout a pokud chcete mít gel voňavý, přidejte do studené směsi esenciální olej. Oblíbený je třeba levandulový, červený pomeranč, citron nebo máta. Gel nalijte do připravených nádob a nechte alespoň den odstát. Na jedno praní pak používejte 250 mililitrů směsi.

Domácí prostředek si poradí i s bílým nebo silně zněčištěným prádlem

Abyste měli prádlo perfektně bílé, přidejte do domácího prášku 500 gramů přírodního bělidla (perkarbonátu sodného), které je biologicky rozložitelné, a 2 lžíce aktivátoru (TAED), díky kterému se dostaví efekt bělení i při praní pod 60 °C. Pokud budete vyvářet, obejdete se bez něj.

Silněji znečištěné prádlo od kakaa, trávy nebo třeba od krve nejprve odmočte. Stačí vám kýbl s teplou vodou a pár hoblin olivového (vegan) nebo žlučového mýdla.

Místo aviváže doporučujeme použít bílý ocet. Je levný, díky klasickému máchání nezanechává typický octový odér a čistí vám pračku při každém praní. Což se hodí v oblastech, kde je velmi tvrdá voda. Navíc zanechá prádlo přirozeně měkké a voňavé po pracím prostředku.

Pokud místo peněz raději šetříte čas, porozhlédněte se po ekologických pracích prostředcích v obchodech. Jsou vyrobeny z mýdla a přírodních surovin a firmy u nich garantují 100% biodegradabilitu. Neobsahují tedy ani syntetické vůně, umělá barviva či konzervanty.

S chytrým praním šetříte peněženku i planetu

Abyste docílili maximální udržitelnosti a šetřili i materiály, sepsali jsme 12 základních doporučení. Držte se jich při každém praní a poznáte to přinejmenším na vaší peněžence. Neprodraží se vám energie a pro nové oblečení zajdete jen párkrát do roka.

 1. Nakrmte pračku do ¾. Napěchovaný buben ani dvoje trenky se prát nevyplatí. V prvním případě se vše dobře nevypere a v druhém nevznikne potřebný třecí efekt pro odstranění nečistot. Navíc na jejich vyprání spotřebujete klidně i 50 litrů vody. 
 2. Perte na teplotu 30–40 °C. Čím teplejší cyklus nastavíte, tím více energie vám sežere. Propocené oblečení stačí prát na třicet. U dětských plen či dámských hygienických pomůcek se ale vyšších teplot nebojte. Bakterie, kvasinky a jiné choroboplodné zárodky totiž umírají od šedesáti stupňů Celsia výše.
 3. Zatočte se skvrnami hned. Čas skvrnám přidává na síle. Zasychají a dostávají se hluboko do vlákna. Odolné skvrny proto namočte do vody s pracím mýdlem. Fleky od červeného osolte a zelené následky od trávy přeperte v ruce s octem. 
 4. Sušte hlavně na sluníčku. Sušička vám sice ušetří místo v bytě i čas, ale nad jejím provozem zapláče vaše peněženka. Roční provoz sušičky ve čtyřčlenné rodině s energeticky nenáročným strojem stojí 3 000 Kč, levnější stroje vás pak vyjdou i na 6 500 Kč za rok. Sluníčko a čerstvý vzduch tyhle náklady odbourá.
 5. Perte jen, když je to nutné. Červená řepa na tričku nebo skvrna od trávy nepočká. Ale v zimě, kdy se tolik nepotíme, vezměte klidně tričko vícekrát na sebe a doma ho jen nechte vymrznout na balkoně, aby se vyvětralo. A až se nahromadí podobné prádlo, vyperte ho.
 6. Slaďte šatník. Podobné barvy se lépe perou. Když sjednotíte svůj styl, vyhnete se poloprázdné pračce i nežádoucímu obarvení prádla.
 7. Kupujte materiály, které nevyžadují časté praní. V civilu jde třeba o džínovinu a bavlnu. Na treku oceníte hlavně merino vlnu. Tu klidně noste týden na horách a o zápach ani nazavadíte.
 8. Zbavte se aviváže. Aviváž paradoxně více namáhá vlákno tkaniny a obaluje ho zjemňujícími látkami a parfémy, které prohlubují ekzémy a dokonce i astma. Navíc jsou toxické pro přírodu i člověka. K provonění prádla si vystačíte se základním přípravkem na praní a bílým octem místo aviváže, který vám prádlo ještě více změkčí. Pokud nechcete používat ani ocet, sušte prádlo venku, čerstvý vzduch se o vůni postará.
 9. Nakupujte bez obalu. Prostředky v bezobalových obchodech bývají levnější. A když s nimi nekupujete zbytečný plast nebo papír, chráníte planetu.
 10. Využijte k praní noční proud. Když nebydlíte v paneláku s papírovými stěnami, perte levněji za noční proud. Nastavte si odložený start a když vstanete, jen prádlo pověsíte.
 11. Nechte si oblečení z čistírny dovézt, nebo si pro něj dojděte po svých. Když za prádlem vyrazí více zákazníků, vyprodukují větší uhlíkovou stopu za cestu tam a zpět než jedno vozidlo prádelny.
 12. Žehlete jen, když je to nezbytné. Když perete, nechte prádlo vyždímat maximálně na 1000 otáček, nebude tolik zmačkané a prodloužíte mu životnost. Po vyprání ho protřepejte a pověste na ramínko, kde uschne a vyrovná se. Když ani to nepomůže, dejte uschlé prádlo na ramínku do koupelny, když se sprchujete. Pára vám pomůže s vyrovnáním posledních nerovností.

 Přečtěte si také, jak bezpečně vyperete péřovou bundu. >>

Neignorujte piktogramy od výrobců

Lístečky na oblečení hned nestříhejte. Informace na nich se hodí pro nastavení ideální teploty praní a identifikaci materiálů, které k sobě bezpečně napárujete. Jiné teploty a prací cykly jsou vhodné pro přírodní materiály a jiné pro umělé.

Jemné: podprsenky, kalhotky, trenýrky či stahovací prádlo

Jemné prádlo (například podprsenky) perte v rukou. Když na ruční praní není čas, dejte prádlo na nejjemnější režim do pračky. Neměl by přesáhnout 30 °C a 800 otáček při ždímání. Sušičce se vyhýbejte, ničí totiž pružnost prádla.

Podobně se starejte o svá pyžama, noční košile i župany. Jen dodržujte doporučení výrobců na štítcích a nezapomeňte prádlo vytřídit podle barvy. Župany z mikrovlákna neperte na více než 30 °C, ani je nesušte, poškodili byste tím vlákna látky.

Sportovní oblečení: funkční materiály a merino

 • Praní funkčního oblečení z přírodních materiálů nepřehánějte. Po sportu je nechte vyvětrat na čerstvém vzduchu a zápach během pár hodin zmizí. Jednou za čas pak merino přemáchněte. Že termoprádlo patří do pračky poznáte díky jeho zápachu i po vyvětrání. Na oblečení z merino vlny nepoužívejte aviváž a volte vždy prací gel na merino prádlo. A perte ho na méně stupňů podle cedulky, jinak by se vám vlna srazila. Oblečení pak nechte usušit volně na vzduchu.

Co je to merino a proč se vyplatí nosit, hledejte v samostatném článku na blogu. >>

Umělé materiály vyžadují častější praní. Po vydatné fyzické námaze je nechte uschnout, dejte je vyvětrat na čerstvý vzduch a poté se rozhodněte, jestli je nutné je prát. Ve většině případů s nimi ale skutečně můžete jít rovnou do pračky. Nezapomeňte, že byste ji měli dostatečně naplnit a použít jen vhodné prací prostředky.

9 tipů, jak bezpečně vyperete funkční prádlo

 1. Čtěte pozorně cedulky včetně teploty praní a vhodných pracích prostředků.
 2. Rozlišujte mezi pracími prostředky na umělé funkční materiály, merino a materiály s membránou.
 3. Zapněte zipy a otočte prádlo naruby. Na líci vám déle vydrží reflexní prvky a neodřou se ani zipy.
 4. Vyprázdněte kapsy, ať neobíráte každý kousek oblečení od žmolků zapomenutého papírového kapesníku.
 5. Zabahněné prádlo nejprve přeperte v ruce. Stačí teplá voda a prostředek na funkční prádlo. Po hodině v kyblíku prádlo ručně přeperte a teprve pak hoďte do pračky.
 6. Vyberte prací program pro sportovní oblečení. Pokud ho na pračce nemáte, zvolte ten na jemné prádlo, do 40 °C a s maximem 800 otáček.
 7. Zaplňte pračku maximálně do ¾. Díky tomu se prádlo lépe vymáchá.
 8. Míchejte barvy s výjimkou bílé. Z umělých materiálů na sport se barva nepřenáší. Jen bílé funkční prádlo byste s černým nejspíš zaprali. Proto rozdělte prádlo na bílé a ostatní, které můžete prát společně.
 9. Používejte prací gely na sport. Pevná mýdla zanášejí otvory membrán a v materiálech se drží. Nespokojte se s přípravky ze supermarketů a raději vsaďte na specializované sportovní obchody.

Sportovní oblečení nikdy:

 • nesušte na sluníčku, mohlo by vyšisovat barvy,
 • nesušte v sušičce, zničí se nebo srazí,
 • nepoužívejte dřevěné kolíčky, které by mohly barvit,
 • a prádlo nikdy nežehlete

Nechte jej obyčejně pověšené na sušáku nebo kulatém ramínku. Díky tomu se vám nevytahá ani nepomačká.

Pokud se bojíte vyprat spací pytel, už nemusíte. V samostatném článku vám poradíme, jak na to. >>

 

Na našem blogu se ještě dozvíte:

Jak se starat o boty

Gore-Tex, nebo kůže? Velký rozbor materiálů

Termosky a vše, co o nich ještě nevíte

 

Zdroj fotografií: Depositphotos, Flaticon, HUSKY

 

 

 

 

 

Proč nakupovat u husky

Nákup přímo
od výrobce
Vracení a výměna
zboží ZDARMA
Doprava
ZDARMA
Výhodné
klubové ceny
21 kamenných
prodejen
Na vašem soukromí nám záleží

HUSKY CZ, spol s.r.o. potřebují Váš souhlas s použitím souborů cookies, aby Vám mohli lépe přizpůsobit webové stránky a usnadnit jejich používání. Kliknutím na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s uložením cookies do Vašeho prohlížeče, díky kterým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti najdete na stránce "Informace o cookies".

máte
dotaz?
CHCETE POMOCT S VÝBĚREM?
Husky.Layout.chatBubble.callMeText
Ozveme se Vám v nejbližší možné době v pracovní dny 9:00-16:30.

Přihlášení
do HUSKY klubu